Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Co je Overlock ?

Co je overlock ?
Overlocky jsou šicí stroje, který na rozdíl od klasického šicího stroje nemá chapač a tudíž ani cívku se spodní nití, negeneruje vázaný steh. Steh je generován jako úplet s jednou až pěti nitěmi.

Ukázka stehu třínitného overlocku

Základní vlastnosti
Základní vlastností tohoto stehu je jeho pružnost. Znamená to, že elastické materiály i po sešití na tomto typu stroje si zachovávají svou elasticitu (pružnost). Podle počtu nití, se kterými může overlock pracovat, rozeznáváme overlocky tří, čtyř a pětinitné. Důležité pro praktické využití je vybavení overlocku diferenciálním podáváním sešívaného materiálu a ořezem materiálu. Diferenciální podávání umožňuje volit rozdílnou délku kroku levého a pravého podavače a v důsledku toho šije stroj do oblouku. Ořez zajistí, že vrstvy sešité látky přesahující okraj stehu se odříznou a tím i začistí.
 
  • jednonitný steh - sešití dvou elastických látek na tupo (viz. obr. vlevo dole)
  • dvounitný steh - lemování, obrobování, přišívání lemovek a krajek
  • třínitný steh - sešívání dvou elastických materiálů přeplátováním, vytváření nabíraných lemů, dekorativní obrubování
  • čtyřnitný steh - sešívání dvou elastických materiálů s vysokými nároky na pevnost při zachování elastických vlastností, dekorativní obrubování
  • pětinitný steh - sešívání dvou elastických materiálů s vysokými nároky na pevnost při zachování elasticity s využitím dvou jehel

Z pětinitného overlocku je jednoduché vytvořit overlock čtyřnitný nebo třínitný nezavedením jedné nebo dvou nití.

Ukázky Overlockových stehů


Jaký je rozdíl mezi Overlockem a Overlockovým stehem na šicích strojích ?
Steh na overlocku nepoužívá spodní nit a chapač. Nejedná se tedy o vázaný steh ale o steh pletený s vynikajícími elastickými vlastnostmi, tedy o steh pružný ve směru šití. Overlockový steh vytvořený na šicím stroji má vzhled stehu overlockového, avšak nemá elastické vlastnosti.Overlockový steh na šicím stroji (byť někdy s pomocí speciální patky i s ořezem) v žádném případě nemůže nahradit steh skutečného Overlocku !

Kde najde Overlock využití ?
Overlock je nenahraditelný při sešívání elastických materiálů, kde je současně i požadavek na zachování elasticity ve švu ve směru šití, dále při vytváření pružných lemování a obrub, našívání pružných krajek, gum, dekorativního lemování a obrubování, atd. 

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: TAMA Bohemia, s.r.o., Na Vyhlídce 437, Osnice 252 42
Doporučujeme:CenyZboží.cz, Naakup.cz, Inzerce zdarma ,Obchody , Partneri,Výměna odkazů, Kancelářské potřeby, Svítidla, Šicí stroje , TAPETY NA ZEĎ, Vyšívání Brno Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

JavaScript musí být povolen